Blog

Jak zdemontować stary grób?

Demontaż grobu to niełatwe zadanie, ale często okazuje się to konieczne, by możliwe było pochowanie zmarłego. Współpracujemy z profesjonalnymi firmami, którym można zlecić takie zadanie. Zdecydowanie nie polecamy wykonywać demontażu nagrobka samodzielnie, ponieważ jest to dość skomplikowana czynność. Podczas jej realizowania często napotykane są różne trudności, z którymi fachowcy na pewno sobie poradzą. Czytaj więcej „Jak zdemontować stary grób?”

Kiedy możliwa jest ekshumacja zwłok?

W życiu każdego może przyjść moment, w którym trzeba zmierzyć się z trudną decyzją dotyczącą ekshumacji zwłok bliskiej osoby. Proces ten budzi wiele emocji, jednak czasami jest konieczny ze względów prawnych czy logistycznych. W takich sytuacjach ważne jest, aby wiedzieć, na jakiej podstawie oraz w jakich warunkach można przeprowadzić tę czynność. Wyjaśniamy to w poniższym artykule. Czytaj więcej „Kiedy możliwa jest ekshumacja zwłok?”

Ile czasu trwa montaż grobu?

Groby są wyrazem pamięci o zmarłych, a ich estetyka i trwałość mają symboliczne znaczenie dla bliskich. Montaż grobu może trwać od tygodnia do nawet kilku miesięcy, w zależności od wybranej konstrukcji, materiałów i warunków pogodowych, oraz w zależności od tego, czy grób jest nowy, czy stawiany po wcześniejszym demontażu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące czasu trwania montażu grobu oraz czynniki mogące wpłynąć na ten proces Czytaj więcej „Ile czasu trwa montaż grobu?”

Gdzie można składać urny z prochami zmarłych osób?

W dobie coraz większej popularności kremacji pojawia się pytanie, jaki sposób pochówku wybrać dla urn zawierających prochy bliskich zmarłych. W Polsce istnieją różne możliwości, które ze względu na prawo i szacunek dla zmarłego, muszą być przeprowadzone w odpowiednich, godnych miejscach. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane formy zachowania pamięci o zmarłych po procesie kremacji. Czytaj więcej „Gdzie można składać urny z prochami zmarłych osób?”

Jak zorganizować pogrzeb dziecka?

Utrata dziecka to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie można sobie wyobrazić. Ból i pustka pozostające po stracie malucha są ogromne, a organizacja pogrzebu staje się koniecznością, która wymaga podjęcia wielu decyzji. W tak trudnym czasie warto znać podstawowe zasady i możliwości, aby ten ostatni akt miłości dla dziecka był godny i przebiegł spokojnie. Postaramy się pomóc w tej ciężkiej sytuacji, prezentując krok po kroku, jak zorganizować pogrzeb dziecka. Czytaj więcej „Jak zorganizować pogrzeb dziecka?”

Praktyczne akcesoria pogrzebowe – co do nich zaliczamy?

Pogrzeb to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakimi musi zmierzyć się człowiek. Oprócz ogromnego bólu i smutku towarzyszącego stracie bliskiej osoby, trzeba jeszcze zająć się organizacją ceremonii pogrzebowej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele praktycznych kwestii trzeba załatwić w tym trudnym czasie. Sprawdź, jakie akcesoria pogrzebowe okazują się przydatne. Podpowiadamy, czym one są i jakie mają znaczenie w trakcie ceremonii. Czytaj więcej „Praktyczne akcesoria pogrzebowe – co do nich zaliczamy?”

Co się dzieje ze zmarłą osobą między śmiercią a pochówkiem?

Ciało osoby zmarłej należy odpowiednio przygotować do pochówku. Proces ten obejmuje kilka kroków, które zazwyczaj są wykonywane przez profesjonalny zakład pogrzebowy. Jeśli zastanawiasz się, co dzieje się z ciałem między śmiercią a pochówkiem, zapoznaj się z poniższym tekstem. Wyjaśniamy w nim procedury związane z organizowaniem pogrzebu i prowadzonych w związku z tym przygotowań. Czytaj więcej „Co się dzieje ze zmarłą osobą między śmiercią a pochówkiem?”

Co składa się na pośmiertną toaletę?

Pośmiertna toaleta to bardzo ważny etap przygotowywania ciała osoby zmarłej do pochówku. Wykonywana jest przez profesjonalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, pomagające odpowiednio dobierać usługi do indywidualnych potrzeb. W poniższym tekście podpowiadamy, co zazwyczaj składa się na pośmiertną toaletę. Przygotowanie zmarłego do pogrzebu przebiega zgodnie z życzeniami osób najbliższych, więc może się różnić w poszczególnych przypadkach. Czytaj więcej „Co składa się na pośmiertną toaletę?”

Jak wygląda pogrzeb katolicki?

W Polsce można zdecydować się na pogrzeb katolicki lub świecki. Charakter uroczystości powinien być dopasowany do ostatniej woli osoby zmarłej, a jeśli takiej nie było, do życzenia najbliższych. Zdecydowanie częściej organizowane są pogrzeby katolickie. Obejmują one trzy etapy, które omawiamy w poniższym tekście. Sprawdź, jak wygląda pogrzeb katolicki. Czytaj więcej „Jak wygląda pogrzeb katolicki?”

Jak wybrać trumnę dla osoby zmarłej?

Wybór trumny dla osoby zmarłej często ma bardzo duże znaczenie dla najbliższych. Jest to bowiem ostatnia rzecz, którą można zrobić dla zmarłego. Z tego powodu podjęcie tej decyzji bywa naprawdę trudne. W poniższym tekście podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze trumny. Jest wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Dzięki naszym wskazówkom zakup tego elementu powinien okazać się łatwiejszy. Czytaj więcej „Jak wybrać trumnę dla osoby zmarłej?”