Przygotowanie osoby zmarłej do pogrzebu

Nasza praca polega również na przygotowaniu osoby zmarłej do pogrzebu. Usługa jest wykonywana przez doświadczonych pracowników zakładu pogrzebowego. Mają oni odpowiednią wiedzę i są przeszkoleni, w związku z czym doskonale wiedzą, jakie rozwiązania zastosować, by osoba zmarła dobrze się prezentowała. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia jej najbliższych. Po śmierci ciało może prezentować się na różne sposoby, zazwyczaj nie jest to estetyczny widok. Nowoczesne metody umożliwiają jednak poprawienie wyglądu, co poprawia samopoczucie rodziny i przyjaciół zmarłego.

Podstawowe czynności przygotowujące osobę zmarłą do pogrzebu obejmują m.in. umycie ciała. Toaleta zmarłego składa się także z różnych zabiegów kosmetycznych, w skład których wchodzą obcięcie paznokci, golenie ciała, a nawet regulacja brwi. Ponadto malujemy twarz, by lepiej się prezentowała i układamy fryzurę. Na sam koniec ubieramy zmarłego w odzież dostarczoną przez rodzinę. Często są to ważne dla najbliższych ubrania. Dzięki tym czynnościom ciało prezentuje się elegancko w trumnie. Jest to bardzo istotne dla rodziny i przyjaciół osoby zmarłej.

Co jeszcze może obejmować toaleta pośmiertna?

Oprócz podstawowych czynności możemy wykonać usługi dodatkowe, zgodnie z sugestiami najbliższych zmarłego. Niekiedy toaleta pośmiertna obejmuje balsamację, której celem jest poprawa wyglądu ciała. W ten sposób usuwamy niebezpieczne bakterie gnilne. Nieco bardziej wymagającą dziedziną przygotowania osoby zmarłej do pogrzebu jest tanatoplastyka, nazywana również rekonstrukcją pośmiertną. Polega ona na uzupełnianiu różnych ubytków powstałych w ciele zmarłego. Jeśli rodzina ma takie życzenie, możemy przywrócić rysy, tak, aby zwłoki jak najbardziej przypominały osobę za życia.