Sprzątanie grobów

Sprzątanie grobów to dodatkowo płatna usługa, polegająca na dbaniu o czystość miejsca pochówku. Nie zawsze może się tym zająć rodzina, czasem z różnych powodów jest to niewykonalne. Najczęściej taka sytuacja jest spowodowana złym samopoczuciem, chorobą czy dużą odległością miejsca zamieszkania od cmentarza. W takich przypadkach służymy wsparciem i pomocą – organizujemy sprzątanie grobów po pogrzebie.

Zakres usługi zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji Klientów. Sprzątanie grobów może składać się z zamiatania i mycia pomnika, a także wyrzucania starych kwiatów oraz zniczy. Jeśli są Państwo zainteresowani zleceniem takich czynności, zachęcamy do kontaktu. Wycenimy te usługi oraz odpowiemy na ewentualne pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Dobry czas na sprzątanie wieńców

Podczas pogrzebu na grobie składane są wieńce, wiązanki, a także zwykłe bukiety czy pojedyncze kwiaty. Mają one bardzo duże znaczenie dla uczestników ceremonii, którzy czują, że w ten sposób oddają hołd zmarłemu. Jest to piękny gest i jednocześnie warta kultywowania tradycja. Istnieje przekonanie, że wieńców i innych dekoracji pogrzebowych nie powinno się sprzątać wcześniej niż 6 tygodni po pogrzebie.

Jest to stary zwyczaj, ale nawet wiele osób przestrzega tego przesądu. W związku z tym zazwyczaj kwiaty składane podczas pochówku osoby zmarłej pozostają na grobie przez ponad miesiąc. Po tym czasie można je wyrzucić, co czasem jest nam zlecane. Na miejscu wieńców i wiązanek warto umieścić nowe kwiaty żywe oraz eleganckie znicze. Dzięki temu nagrobek będzie się pięknie prezentował.