Kremacja

Coraz więcej osób decyduje się na kremację zwłok, czyli proces spalenia szczątków ludzkich. Jest to jak najbardziej legalne – polskie prawo pozwala skremować zwłoki, o ile zostaną one później pochowane na cmentarzu. Niemożliwe jest trzymanie prochów zmarłego w domu czy rozrzucenie ich w dowolnym miejscu, tak jak często się to odbywa w amerykańskich filmach. Po kremacji szczątki należy umieścić w grobie lub specjalnym grobowcu przeznaczonym na urny. Kościół Katolicki pozwala na taki sposób chowania zmarłego, dla wielu osób jest to wygodniejsza, a także tańsza opcja.

Na czym polegają usługi kremacyjne?

Przed skremowaniem zwłok są one przygotowane dokładnie tak jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Zajmuje się tym zakład pogrzebowy, wyznaczony przez najbliższych zmarłego. Rodzina lub przyjaciele mogą wybrać strój, w którym ma dojść do spopielenia zwłok, a także trumnę kremacyjną oraz urnę na szczątki. Jeśli najbliższym zależy na pochowaniu jakichś przedmiotów ze zmarłym, należy je włożyć do urny lub mogą być one spalone w trumnie kremacyjnej. Nie mogą być to jednak przedmioty, które zawierają baterie.

W naszym zakładzie pogrzebowym zajmujemy się wszystkimi kwestiami związanymi z kremacją. Przygotowujemy ciało, a następnie przewozimy je do krematorium. Umieszczane jest w specjalnym piecu, gdzie w ciągu 3-5 godzin ciało ulega spopieleniu, a następnie szczątki są przekładane do urny. W tym procesie nie mogą uczestniczyć najbliżsi zmarłego. Krematorium odpowiedzialne jest nie tylko za wykonanie usługi, ale również wystawienie odpowiednich dokumentów. Drugim etapem uroczystości jest złożenie urny ze szczątkami na cmentarzu. W tej części ceremonii bierze udział więcej osób.