Co składa się na pośmiertną toaletę?

pośmiertna toaleta

Pośmiertna toaleta to bardzo ważny etap przygotowywania ciała osoby zmarłej do pochówku. Wykonywana jest przez profesjonalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, pomagające odpowiednio dobierać usługi do indywidualnych potrzeb. W poniższym tekście podpowiadamy, co zazwyczaj składa się na pośmiertną toaletę. Przygotowanie zmarłego do pogrzebu przebiega zgodnie z życzeniami osób najbliższych, więc może się różnić w poszczególnych przypadkach.

Za pośmiertną toaletę są odpowiedzialni pracownicy zakładu pogrzebowego. Korzystając z wiedzy i doświadczenia zdobytego na przestrzeni lat, wiedzą, jak przygotować ciało do pochowku. Odpowiednia prezentacja osoby zmarłej ma bardzo duże znaczenie dla najbliższych. Bez specjalnego przygotowania ciało zazwyczaj nie wygląda dobrze. Dlatego konieczne okazuje się zastosowanie nowoczesnych metod, składających się na pośmiertną toaletę.

Jakie zabiegi wykonuje się w przypadku osoby zmarłej?

Pierwszym etapem przygotowania ciała do pogrzebu jest jego umycie. Tę czynność wykonuje się w przypadku wszystkich zmarłych, niekiedy dodatkowo przeprowadza się również inne zabiegi kosmetyczne. Obejmują one m.in. obcięcie paznokci, ogolenie skóry czy wyregulowanie brwi. Poza tym nierzadko wykonuje się makijaż i układa fryzurę, co ma na celu poprawienie wyglądu osoby zmarłej. Po wykonaniu tych kroków pracownicy zakładu pogrzebowego ubierają ciało w ubrania przekazane przez najbliższych.

Inne usługi wchodzące w zakres pośmiertnej toalety

Pośmiertna toaleta może obejmować również inne usługi, na które zdecyduje się rodzina osoby zmarłej. Zgodnie z życzeniem najbliższych wykonuje się m.in. balsamację, polegającą na poprawieniu wyglądu ciała. Jest to doskonały sposób na usunięcie bakterii gnilnych. Niekiedy wykonuje się także tanatoplastykę, jednak do jej przeprowadzenia trzeba mieć odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Jest to rekonstrukcja pośmiertna, umożliwiająca uzupełnienie wszelkich ubytków, które powstały w ciele osoby zmarłej.