Jak wygląda pogrzeb katolicki?

pogrzeb katolicki

W Polsce można zdecydować się na pogrzeb katolicki lub świecki. Charakter uroczystości powinien być dopasowany do ostatniej woli osoby zmarłej, a jeśli takiej nie było, do życzenia najbliższych. Zdecydowanie częściej organizowane są pogrzeby katolickie. Obejmują one trzy etapy, które omawiamy w poniższym tekście. Sprawdź, jak wygląda pogrzeb katolicki.

Pogrzeb katolicki jest uznawany za najbardziej elegancką formę pochówku. To bardzo ważna ceremonia, której wszelkie zasady są określone przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Najczęściej uroczystości o takim charakterze składają się z trzech etapów. We wszystkich mogą uczestniczyć najbliżsi osoby zmarłej, jeśli oczywiście mają takie życzenie.

Etapy pogrzebu katolickiego

Zazwyczaj pogrzeb katolicki rozpoczyna się wystawieniem ciała w sali pożegnań. Jest to świetna okazja do ostatniego pożegnania. Rodzina i najbliżsi zbierają się przy trumnie, by w skupieniu się pomodlić i powspominać zmarłego. Jest to również dobry moment na pocałowanie ciała spoczywającego w trumnie, jeśli oczywiście nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Następnie uczestnicy pogrzebu katolickiego wraz z księdzem udają się na cmentarz, gdzie odprawiana jest uroczysta msza święta. Tam również jest przewożona trumna z ciałem lub urna z prochami. W wyznaczonym miejscu odbywa się pochówek. Cały czas zostaje utrzymany żałobny i jednocześnie bardzo uroczysty charakter ceremonii. Z tego powodu tak dużo osób nadal decyduje się na tę formę pochówku. Może w niej uczestniczyć każdy, kto tylko ma ochotę i potrzebę pożegnania osoby zmarłej. Podczas pogrzebu często są składane kwiaty w różnej postaci, np. wieńce czy wiązanki, mające na celu oddanie szacunku zmarłemu. Natomiast po skończonej uroczystości najbliższa rodzina często zaprasza na stypę, by jeszcze przez chwilę wspólnie powspominać i razem przeżyć ten trudny czas.