Jak wybrać trumnę dla osoby zmarłej?

trumny z drewna

Wybór trumny dla osoby zmarłej często ma bardzo duże znaczenie dla najbliższych. Jest to bowiem ostatnia rzecz, którą można zrobić dla zmarłego. Z tego powodu podjęcie tej decyzji bywa naprawdę trudne. W poniższym tekście podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze trumny. Jest wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Dzięki naszym wskazówkom zakup tego elementu powinien okazać się łatwiejszy.

Obecnie jest duży wybór trumien, w związku z czym każdy może dopasować ją do własnych preferencji oraz możliwości finansowych. Podczas wyboru warto kierować się własnymi upodobaniami, ale również życzeniem zmarłego, jeśli jest ono znane najbliższym. Trumny różnią się między sobą kolorem, wagą, wymiarami, a także materiałem, z jakiego są wykonywane.

Jaki rozmiar trumny wybrać?

Trumna powinna być dopasowana zarówno do wzrostu, jak i wagi osoby zmarłej. Nie musisz się jednak tym martwić, ponieważ pracownicy zakładu pogrzebowego zajmą się tym za Ciebie. Zazwyczaj dla osób dorosłych dobierane są klasyczne trumny. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zmarłych z dużą nadwagą. Niekiedy konieczne jest zamówienie specjalnie dopasowanej trumny, aby utrzymała ciężar oraz dobrze się prezentowała.

Dopasowanie koloru trumny

Podczas wybierania wyglądu trumny zazwyczaj bierze się pod uwagę wiek, status społeczny ora gust osoby zmarłej. Przyjęło się, że małe dzieci są chowane w białych trumnach, natomiast dorośli w brązowych lub czarnych. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji tych elementów znajdują się różne rodzaje drewna. Dużym zainteresowaniem cieszą się drewno olchowe i sosnowe, ponieważ są stosunkowo tanie, a ładnie wyglądają i dostępne są w różnych odcieniach. Zdecydowanie droższe, ale też wytrzymalsze są trumny dębowe. Pięknie się one prezentują i stanowią potwierdzenie wysokiej jakości.