Kim jest tanatopraktor?

ciało kobiety w trumnie

Nie każdy wie, kim jest tanatopraktor, ale jest to bardzo ważny zawód. Wykonująca go osoba zajmuje się przygotowywaniem ciała do pochówku. Działania w tej pracy obejmują różne czynności kosmetyczne, mające na celu poprawienie wyglądu osoby zmarłej. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne i estetyczne eksponowanie zwłok, co znowu ma szczególne znacznie dla najbliższych zmarłego. W poniższym tekście tłumaczymy, czym dokładnie zajmuje się tanatopraktor.

Zabezpieczanie oraz przygotowywanie zwłok do pochówku jest bardzo ważne. Jeśli sytuacja na to pozwala, ciało jest wystawiane w kaplicy, gdzie rodzina po raz ostatni może się pożegnać ze zmarłym. Jest to istotna chwila, w związku z czym osoba zmarła powinna być do niej odpowiednio przygotowana. Właśnie tym zajmuje się tanatopraktor.

Obowiązki tanatopraktora

Do podstawowych obowiązków tanatopraktora należą umycie oraz ubranie ciała. Kosmetyka osoby zmarłej nierzadko obejmuje również inne zabiegi, np. wykonanie makijażu czy upięcie włosów. Dokładny zakres zadań zależy od stanu zwłok, a także od preferencji najbliższych zmarłego. Niekiedy tanatopraktor zajmuje się także balsamowaniem oraz rekonstrukcją ciała. Jest to konieczne głównie po wypadkach. Takie czynności pozwalają przywrócić osobę zmarłą do estetycznego wyglądu.

Czy każdy może zostać tanatopraktorem?

Praca tanatopraktora wymaga kontaktu z ciałami osób zmarłych, w związku z czym podejmujący się tego człowiek, musi być świadomy swoich obowiązków. Nie każdy jest bowiem w stanie pracować przy zwłokach. Aby wykonywać czynności kosmetyczne u zmarłych, należy skończyć specjalny kurs oraz uzyskać potwierdzający umiejętności certyfikat. Przeszkolona osoba zyskuje wiedzę z zakresu tanatologii ogólnej, co sprawia, że może wykonywać toaletę i kosmetykę pośmiertną. Szkolenie powinno obejmować również podstawy rekonstrukcji zwłok.