Jak zorganizować poczęstunek konsolacyjny?

płomień świecy

Pogrzebom organizowanym w Polsce zazwyczaj towarzyszy konsolacja. Jest to poczęstunek przygotowywany przez najbliższych osoby zmarłej dla uczestników uroczystości pogrzebowych. Stanowi okazję do wspomnień i przeżywania żałoby w gronie rodziny czy przyjaciół. Istnieje wiele powodów, dla których warto zorganizować stypę. Omawiamy je w poniższym tekście, a także podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas organizacji poczęstunku.

Konsolacja stanowi zakończenie uroczystości pogrzebowych. Może odbywać się w domu lub mieszkaniu bądź restauracji. Miejsce należy wybrać zgodnie z własnymi możliwościami. Podejmując tę decyzję, weź pod uwagę również liczbę gości. Jeśli zdecydujesz się na organizację przyjęcia w lokalu gastronomicznym, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji.

Dlaczego warto zorganizować poczęstunek konsolacyjny?

Istnieje kilka powodów, dla których warto zorganizować konsolację. Przede wszystkim takie przyjęcie stanowi dobrą okazję do przywoływania wspomnień o osobie zmarłej. Zazwyczaj uczestniczą w nim najbliżsi, w związku z czym mogą się wspólnie wspierać podczas jednego z pierwszych dni żałoby. Stypa jest traktowana również jako dobry gest w stronę osób przybyłych na pogrzeb z daleka. Przed powrotem do domu niektórzy podejmują się ich ugoszczenia.

Kogo zaprosić na konsolację?

Nierzadko w konsolacji biorą udział wszyscy uczestnicy pogrzebu. Nie jest to jednak możliwe zawsze, dlatego czasem zaprasza się wyłącznie najbliższych osoby zmarłej. Najczęściej w przyjęciu konsolacyjnym uczestniczy rodzina oraz przyjaciele. Liczba osób powinna zależeć od możliwości finansowych osoby, która zajmuje się organizacją stypy, a także od miejsca, w którym się ona odbywa. Do restauracji można zaprosić znacznie więcej gości, natomiast podczas konsolacji w domu trzeba zachować pewne ograniczenia.