Czym się różnią zwykłe trumny od trumien kremacyjnych?

trumna w piecu

Ta kwestia może wydawać się nieistotna, jednak w momencie, gdy trzeba zorganizować pogrzeb bliskiej osoby, warto znać odpowiedź na to pytanie. W poniższym artykule przedstawiamy różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami trumien oraz materiały, z których są wykonane. Czytając tekst, dowiesz się, do czego służą poszczególne modele i na jakiej podstawie należy je wybierać.

Rodzaje drewna używane do produkcji trumien

Trumny tradycyjne, przeznaczone do pochówku w ziemi, są produkowane z różnych rodzajów drewna. Drewno dębowe i olchowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją elegancję i luksusowy wygląd. Pierwsze z nich jest twarde i wytrzymałe, co sprawia, że trumny wykonane z tego materiału są odporne na uszkodzenia. Olcha natomiast charakteryzuje się pięknym rysunkiem słojów i ciepłym odcieniem.

Inne popularne gatunki drewna używane do produkcji trumien to sosna i jesion. Sosnowe trumny wyróżniają się jasnym kolorem i delikatnym rysunkiem słojów, co nadaje im subtelny wygląd. Jesionowe trumny są natomiast nieco ciemniejsze i mają bardziej wyrazisty rysunek słojów.

Charakterystyka trumien kremacyjnych

Trumny kremacyjne różnią się od tradycyjnych trumien przede wszystkim brakiem metalowych czy plastikowych ozdób oraz lakierowania. Prostota i minimalizm to cechy charakterystyczne tego rodzaju trumien. Są one przeznaczone wyłącznie do spalenia ciała podczas kremacji, dlatego nie mogą być w żaden sposób zdobione. Wyróżniamy 2 rodzaje trumien kremacyjnych: ekologiczne lub drewniane.

Bezpieczeństwo konstrukcji trumien kremacyjnych jest kluczowe ze względu na proces spalania ciała. Dlatego też ich budowa i wygląd są ściśle określone. Warto dodać, że trumny kremacyjne są zazwyczaj tańsze niż tradycyjne trumny zdobione przeznaczone do chowania ciała w ziemi.